Skip to Content

اندیشه های قرآنی شهید مطهری 1386/02/27

تصویر اصلی: 

طرح این همایش از طرف انجمن قرآن پژوهی حوزه علمیه در قم مطرح گردید و طی دعوت از دیگر مراکز علمی جهت همکاری و مشارکت، اقدام به فراخوان مقاله از پژوهشگران داخلی و خارجی، فعالیت خود را شروع نمود.

مراکز همکار در این همایش عبارت بودند از : جامعه‌المصطفی العالمیه، انجمن قرآن‌پژوهی حوزه های علمیه ، ستاد بزرگداشت استاد شهید آیت‌الله مطهری(ره)، دفتر تبلیغات اسلامی قم، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، بنیاد شهید انقلاب اسلامی، مرکز تحقیقات قرآن کریم المهدی، دانشگاه قم، مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی، دانشکده علوم قرآنی قم، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، مؤسسه امام رضا(ع)، رادیو معارف و شبکه قرآن سیما.

فعالیت‌های همایش در دو کمیته اجرایی و علمی ساماندهی شده بود. یکصد و بیست مقاله در موضوعات متنوع به دفتر همایش ارسال گردید که در سه حوزه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رتبه‌بندی شده و پس از ارزیابی توسط کمیته علمی، چهارده مورد از آنها برگزیده شد و در پایان همایش مورد تقدیر قرار گرفتند که تعدادی از مقالات برگزیده به زودی به چاپ خواهد رسید.

در مراسم افتتاحیه این همایش آیت‌الله استادی عضو جامعه مدرسین و امام جمعه قم به تفصیل پیرامون شخصیت علمی شهید مطهری(ره) بویژه اندیشه‌های قرآنی او به ایراد سخن پرداختند. سپس چند مقاله برتر داخلی و چند مقاله برتر خارجی از کشورهای هند، لبنان، اندونزی و انگلستان در دو نوبت صبح و بعد از ظهر قرائت گردید.

در بخشی از این همایش فرزند بزرگوار استاد شهید مطهری(ره) جناب حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمد مطهری نکات جالب توجهی پیرامون اندیشه‌های قرآنی شهید مطهری(ره) ارائه نمودند.

در این همایش همچنین تنی چند از اساتید علوم قرآنی طی یک میزگرد علمی به برخی از سؤالات پاسخ گفتند و سپس حجت‌الاسلام و المسلمین اعرافی رئیس محترم جامعه‌المصطفی العالمیه به عنوان سخنران اختتامیه به ایراد سخن پرداختند.
در پایان این همایش برنامه اهداء جوائز به مقالات برتر به اجرا درآمد.

شایان ذکر است که متن یکصد و هفت مقاله وارده در دبیرخانه همایش موجود می‌باشد که علاقمندان می‌توانند در صورت نیاز جهت دسترسی به مقالات با مدرسه علمیه امام خمینی(ره) تماس حاصل فرمایند.browser.png
mnf6zsbb.png
X
Loading
activity | about seo