Skip to Content

همایش اندیشه های قرآنی امام خمینی 1384/11/06

تصویر اصلی: 

همایش آراء و اندیشه های قرآنی امام خمینی(ره) با هدف تبیین و تشریح افکار و عقاید امام راحل در مدرسه آموزش عالی امام خمینی قم برگزار شد .
ترویج اندیشه‌های امام خمینی (ره) و نیز پرداختن به لایه‌ های پنهان شخصیت امام راحل از دیگر اهداف این همایش بود .

این همایش در ساعت 50/8 صبح با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران افتتاح و با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط یکی از طلاب تاجیکستانی آغاز گردید. سپس حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید رضا مؤدب (دبیر همایش) با قرائت فرازهایی از سخنان امام خمینی گفت: اندیشه برگزاری این همایش یک سال قبل در انجمن قرآن پژوهشی حوزه علمیه قم طرح گردید که با استقبال مراکز علمی پژوهشی حوزه مواجه شد و حدود 10 مرکز اعلام همکاری نمودند و در نهایت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید حسن خمینی (تولیت محترم مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی) و آقای دکتر حمید انصاری (قائم‌مقام محترم مؤسسه) و مرکز جهانی علوم اسلامی برگزاری آن را بر عهده گرفتند. وی افزود: تاکنون صد مقاله به دبیرخانه کنگره رسیده که مقالات توسط سه نفر از اساتید مورد ارزیابی قرار گرفته است و از میان آنها پنج مقاله برتر شناخته شد که مورد تشویق قرار خواهند گرفت. سعی می‌شود مقالات در مجلات علمی به چاپ رسد و بخشی از آنها نیز در یک مجلد چاپ خواهد شد.

در ساعت 45/9 حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی (رئیس مرکز جهانی علوم اسلامی) به حاضرین خیرمقدم گفت و در ساعت 50/9 حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی (ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام) به ایراد سخن پرداخت. وی با مفید خواندن برگزاری این همایش، قرآن، امام و انقلاب را از محورهای اساسی آن دانست و از رسانه‌ها خواست تا در ایام دهه فجر به این امور بیشتر توجه کنند.

ایشان با بیان زحمات حضرت امام برای تبیین اندیشه‌های قرآنی و تشکیل حکومت منبعث از قرآن، وی را حجت زمان ما و عطیه‌ای الهی دانستند. هاشمی رفسنجانی با بیان مقبول بودن سندیت قرآن نزد همه متدینین عالم اعم از مسلمان و غیرمسلمان، قرآن را جامع کلیه نیازهای بشری اعلام و فهم آن را مشروط به اخلاص و عرفان واقعی نمود. وی با بیان برخی خاطرات از حضرت امام، بعضی دیدگاه‌های قرآنی امام خمینی را مطرح کرد و گفت امام حتی سیاست را به عنوان یک وظیفه قرآنی می‌دانست و فاصله‌ای بین مسجد و حکومت نمی‌دید و این افکار از جوانی در درون ایشان شعله‌ور بود ولی به جهت استبداد رضاخانی و مشکلات دوره محمدرضایی، فرصت بیان آن را نداشتند.

پس از مراسم افتتاحیه، آیت‌الله محمدهادی معرفت (از اساتید حوزة علمیة قم و از قرآن‌پژوهان بزرگ) به ایراد سخنرانی پرداخت و به آراء ناب امام در خصوص قرآن اشاره نمود.

وی در خصوص نظر حضرت امام در مورد تفسیر قرآن و مشخصات تفسیر عرفانی ایشان و تبیین تفسیر به رأی و...، مطالبی را بیان داشت.

پس از سخنان ایشان حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی نصیری مقاله خود را در موضوع تفسیر به رأی ارائه نمود. بخش اول همایش در ساعت 12 ظهر به پایان رسید.

در ساعت 45/14 خانم دکتر صدیقه مهدوی‌کنی به ارائه مقاله پرداخت و ضمن تقسیم گرایشات تفسیری، به گرایش به متن، گرایش به تأویل و گرایش به عمل، آثار باقی‌مانده از حضرت امام را ناظر به هر سه گرایش دانست.

در ساعت 10/15 میزگرد عملی با حضور حجج اسلام دکتر محمدعلی رضائی، دکتر محمدتقی دیاری، دکتر سیدرضا مؤدب و با اجرای آقای حسن پویا دربارة روش تفسیری امام برگزار گردید که هر کدام از شرکت‌کنندگان نظرات خود را در این خصوص بیان داشتند.

در ساعت 16 حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالله حسینی به ارائه مقاله با عنوان «تأویل قرآن از دیدگاه امام» پرداخت. سپس آیت‌الله جعفر سبحانی سخنرانی کرد و 12 محور برای برداشتهای قرآنی امام ذکر نمود.

در ساعت 17 با حضور آیت‌الله سبحانی، آیت‌الله معرفت، حجت‌الاسلام والمسلمین ایرانی (ریاست سازمان تبلیغات اسلامی استان قم) جوایز نفرات برتر اهدا شد. که به ترتیب عبارت است از:

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی نصیری (نفر اول)

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدعلی رضایی (نفر دوم)

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی دیاری (نفر سوم)

دکتر صدیقه مهدوی کنی (نفر چهارم)

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد فاکر میبدی (نفر پنجم)

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد عابدی برگزیده از ایران

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد اکبری برگزیده از ایران

حجت‌الاسلام والمسلمین قربانعلی هادی برگزیده از پاکستان

حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله نظری برگزیده از افغانستان

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالله حسینی برگزیده از افغانستان

همایش فوق در چهار محور اصلی طراحی شده بود. تفسیر، علوم قرآن، مبانی قرآنی و معارف و جلوه های قرآن ، چهار محور فوق اعلام شد.

در بخش "تفسیر"، موضوعاتی از قبیل چیستی تفسیر قرآن، بررسی تفسیر عرفانی قرآن، بررسی روش تفسیر علمی قرآن، کاربرد واژه شناسی در تفسیر قرآن و روش شناسی امام خمینی (ره) در برداشت از قرآن مورد بررسی قرار گرفت.

در بخش "علوم قرآن" نیز مباحثی چون نسخ قرآن از دیدگاه امام و دیگران، محکم و متشابه از دیدگاه امام و دیگران و قرآن و مستشرقان بررسی شد .

مبانی قرآنی انقلاب اسلامی، مبانی قرآنی ظلم ستیزی، مبانی قرآنی سیاست، نقش آیات در مبانی اصولی امام، ارتباط قرآن و اهل بیت (ع)، نقش آیات در احکام حکومتی امام، رابطه قرآن و سنت و مبانی قرآنی وحدت نیز از جمله محورهای پیش بینی شده برای بخش " مبانی قرآنی" همایش فوق اعلام بود.

در بخش" معارف و جلوه‌های قرآن" نیز مواردی چون نقش امام در ترویج فعالیتهای قرآنی، نقش قرآن در جامعه، رفتارهای قرآنی امام با دیگران، اخلاق در قرآن و معارف قرآن در دیوان شعر امام قرار گرفت.

انجمن قرآن پژوهی، مرکز جهانی علوم اسلامی، مؤسسه نشر وتنظیم آثار امام خمینی(ره)، دانشکده علوم قرآنی، سیمای قرآن و رادیو معارف، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مدرسه عالی امام خمینی(ره) از برگزار کنندگان این همایش بودند.browser.png
mnf6zsbb.png
X
Loading
activity | about seo